Bach's Matteüs Passion als innerlijke zoektocht

19-02-2012 00:00
1 reacties

NIJKERK - Annemiek Vogels, musicus en theoloog, houdt maandag 27 februari om 20.00 uur in het Parochiehuis St. Jan, Holkerstraat 36, een lezing over het bekendste werk van Johann Sebastian Bach.
In 1729 klinkt Bach's Matteüs Passion voor het eerst. Zeven jaar later levert hij de definitieve versie. Hierin staat het lijdensverhaal in rode inkt geschreven: het loopt letterlijk als een rode draad door het werk. Op wat in de evangelievertelling gebeurt leveren individu en gemeenschap commentaar in ariosi, aria's en koralen.
Zo op het eerste oog is deze passie een 'gewoon' lijdensverhaal met emotionele en beschouwende tussenvoegsels. Totdat opvalt dat er enkele ongerijmdheden zijn: het deel voor de pauze is wel erg kort ten opzichte van het deel na de pauze. En waarom laat Bach twee identieke koralen zingen midden in het eerste deel, zij het met een halve toon verschil?
Kees van Houten heeft, in navolging van Hans Brandts Buys, een onderzoek gedaan naar de structuur van Bach's meesterwerk. Het resulteerde in een studie over de kruisvorm, die ten grondslag ligt aan het werk. In dat beeld vormt het eerste deel - voor de pauze - de dwarsbalk, het tweede deel - na de pauze - de staander. Ieder kruis kent uiteraard een kruispunt. En hier wordt het theologisch interessant: Van Houten toont aan dat zonde en genade bij Bach samenvallen. In de dwarsbalk wordt de verloochening van Petrus aangekondigd door Jezus, in de staander klinkt de verloochening zelf.
Beide momenten vormen samen het kruispunt. Zo staat in Bach's passiemuziek niet zozeer het lijden van Christus centraal, als wel de aanleiding daartoe: het menselijk tekort. Annemiek Vogels zal iets vertellen over de kruisvorm van de Matteüs Passion en daarnaast enkele delen eruit laten horen. Hierbij zal zij vooral aandacht hebben voor de samenhang tussen tekst en muziek. In verband met de tijd zal deze keuze uiteraard beperkt zijn. Ter voorbereiding kunt u alvast de hoofdstukken 26 en 27 van het evangelie van Matteüs lezen.
Deze avond (entree € 3,-) wordt georganiseerd door de commissie Vorming en Toerusting uitgaande van de plaatselijke rooms-katholieke kerk, de hervormde Vredeskerk en de gereformeerde kerk.

Reacties

Frans Heijdemann op 20-02-2012 14:13

In het artikel "Bach's Matteüs Passion als innerlijke zoektocht" staat dat Bachs Matthäus-Passion in 1729 voor het eerst is uitgevoerd. Dat is echter lang niet zeker, of liever gezegd, veel Bach-onderzoekers zijn momenteel van mening dat de eerste uitvoering al eerder is geweest, waarschijnlijk in 1727. Van de Johannes-Passion staat met absolute zekerheid vast dat de eerste versie daarvan voor het eerst is uitgevoerd in 1724 op Goede Vrijdag en de tweede versie in 1725. Bach heeft de Johannes-Passion in latere jaren nog verschillende malen gewijzigd. We hebben uit de jaren 1726 t/m 1728 geen duidelijke informatie over welke passiemuziek Bach heeft uitgevoerd, maar de eerste uitvoering van de Matthäus-Passion zou heel goed al in 1727 kunnen zijn geweest.
Dat het eerste deel van beide Passionen korter is dan het tweede deel, kan heel goed een praktische reden hebben gehad. We zijn namelijk niet op de hoogte van de orde van dienst, zelfs niet of de volledige passiemuziek in één kerkdienst werd uitgevoerd. Bachs kerkcantates, die gemiddeld nauwelijks een half uur duren, bestaan vaak uit twee delen, waarvan het eerste deel vóór de preek en het tweede deel na de preek werd gezongen en gespeeld. Van de passiemuziek is echter niet precies bekend hoe die in de dienst(en) werd ingepast.

Mijn bijdrage

Vul verplichte (*) en gewenste velden in.Uitleg Voorwaarden

Bericht:

Labels: (Trefwoorden waarmee anderen uw bijdrage kunnen vinden (komma gescheiden))

Foto ('s) (alleen jpg-bestanden)

Youtube URL:

Naam:*

E-mail:* (nodig om uw bericht te activeren)

Zend mij een e-mail wanneer anderen reageren op dit artikel of deze bijdrage

De redactie ontvangt een kopie van uw bijdrage.