Pieter van Heiningen schrijft wekelijks columns voor De Puttenaer.
Pieter van Heiningen schrijft wekelijks columns voor De Puttenaer. Eigen foto

Column Pieter van Heiningen: ‘Hamsterééééén al die flessen drinkwater’

19 oktober 2024 om 17:00 Column

PUTTEN Hamsteren is volgens mij een gebrek aan vertrouwen. De laatste weken worden we regelmatig geconfronteerd met het nieuws, dat er weer een poepbacterie in het drinkwater is ontdekt. Achtereenvolgens gebeurde dat in en om Purmerend. Daarna in Apeldoorn. En laatst nog in Noord-Limburg. De Waterleidingmaatschappijen raden dan aan om het water drie minuten te koken. Gek eigenlijk, want poep is het resultaat van onze eigen consumptie. 

Vervolgens zie ik met lede ogen, dat het volk flessen drinkwater aan het hamsteren is. Karren vol worden ingeslagen. Zelfs hier en daar ontstaan vechtpartijen om de laatste tray’s te bemachtigen. In menig supermarkt is de voorraad van flessen water dan in een mum van tijd verdwenen. Opeens geldt het recht van de sterkste. Het oude vrouwtje met de rollator vist achter het net. De invalide in de scootmobiel kan niet bij de laatste tray. Die wordt voor zijn neus weg gegrist door iemand, die al een kar vol heeft. Lekker hamsterééééén! Hoe zou dat dan in Putten gaan als Vitens hier de poep bacterie promoot?

Dat doet me denken aan het begin van de corona tijd. Toen was er een run op mondkapjes, wegwerphandschoenen en wc-papier. Sommige inhalige personen namen zoveel toiletpapier mee, dat ze de eerste jaren zonder problemen uitgebreid hun billen konden afvegen. Niet erg sociaal en gewoon heel hebberig. Gandhi zei: ,,Onze aarde biedt voldoende om ieders behoefte te bevredigen, maar niet ieders hebzucht!”

Eigenlijk heeft de mensheid nog niets geleerd in al die eeuwen van beschaving. Een mooi voorbeeld van hebberigheid is de tocht van het volk van Israël door de woestijn. Na het gemor van het volk gaf God hun manna en kwakkels. Ook daar sloeg een aantal mensen aan het hamsteren met alle gevolgen van dien. Duizenden jaren later vervallen we nog steeds in dezelfde fout. 

Nee, ik heb niet die doorgedreven en aangeprate verzamelwoede. En waarom zou ik. We leven in een land waar toch een overvloed is aan eerste levensbehoeften.
De kassière vraagt me weleens: “Meneer, de tweede is gratis?”
Dan antwoord ik, dat dat niet hoeft, want we hebben genoeg aan één zo’n product.
Als ik een ander er een plezier mee kan doen, dan accepteer ik wel een dergelijke gift. Maar waarschijnlijk heb ik dat ‘gratis’ product allang dubbel en dwars betaald.

Ik denk dat we anders moeten omgaan met ons leven. Laten we hamsteren in medemenselijkheid. 

Pieter van Heiningen

Mail de redactie
Meld een correctie

Deel dit artikel via:
advertentie
advertentie