
Moderne versie van Peter Pan door Gelderse balletscholen opgevoerd; naar Neverland onder begeleiding van ballet, zang en piano
23 juni 2025 om 12:00 CultuurHARDERWIJK De Gelderse balletscholen, die inmiddels 65 jaar bestaan, lieten hún versie van de balletvoorstelling van Peter Pan in première gaan. Het publiek werd meegenomen naar Neverland met behulp van ballet, zang en piano.
Wessel Geursen
Bernice Zwijnenburg, al dertig jaar docent en eigenaar, en dansdocent Iris Koelewijn hadden voor al hun 115 leerlingen een passende choreografie geschreven en dito rol bedacht. De allerkleinsten van drie à vier jaar waren schaapjes die de Londense kinderen Wendy, Jane en Michael telden bij het slapen gaan. Er waren ook krokodilletjes die kapitein Haak het leven zuur maakten. Tieners en volwassenen dansten in weer andere diverse rollen.
De moeder van de drie Londense kinderen werd vertolkt door Amber Thevis. Zij is niet alleen balletdanseres, maar ook operazangeres en zong een prachtig lied voor het slapengaan van haar kinderen waarbij zij werd begeleid op piano. Toen de kinderen net sliepen, kropen Peter Pan en elfje Tinkerbel door het openstaande slaapkamerraam naar binnen. Zij waren op zoek naar de schaduw van Peter Pan die zich had losgerukt. De drie kinderen schrokken wakker en gingen mee op zoek.
PAS DE DEUX
In een balletdans waarin Peter Pan solo begon op het podium van de Veluvine, werd de dans uit het niets een pas de deux waarin de schaduw als een echte schaduw met Peter Pan meedanste. Het eindigde erin dat Peter Pan en zijn schaduw door Wendy met naald en draad weer aan elkaar werden verbonden. Daarna vlogen zij alle vijf weg – over de trappen en langs het publiek naar boven – naar Neverland of Nooitgedachtland, waar alles anders is dan de werkelijkheid.
BOLLYWOOD
Eenmaal in Neverland was alles sprookjesachtig, van aapjes, zebra’s, pauwen en flamingo’s tot kleurrijke tropische bloemen en ook de lost boys, de kinderen die in Neverland wonen. Die dansten allemaal voorbij. Gastchoreogrgraaf Désirée Rebel liet zelfs een heuse olifant op het toneel verschijnen, waarna een Bollywooddans het theater in Indiase sferen bracht.
Dat veranderde toen Kapitein Haak en zijn piraten aanmeerden in Neverland. Ondanks de golvende zee en zeemeerminnen, veranderde de sfeer toen de piraat de drie Londense kinderen gevangennam. Wat volgde was een dans met zwaardgevecht tussen Peter Pan en Kapitein Haak, waarin Tinkerbel Kapitein Haak uiteindelijk omverkegelde met een kanonskogel ter grootte van een skippybal; een spannende dans die eindigde met humor. Uiteindelijk werd de piraat verjaagd door een dansende krokodil.
TERUG OP AARDE
Het werd tijd om terug te gaan naar Londen. De terugreis ging door de sterrenhemel, waarbij danseressen in glitterkostuums het podium vulden. Jiri Vos, die ook Kapitein Haak vertolkte, begeleidde deze dans op piano met modern opzwepende muziek. De vijfakter kwam ten einde toen de drie kinderen weer in hun bed lagen. Ook het publiek landde toen weer op aarde na twee uur klassiek ballet en prachtige muziek.
Op 21 juni vindt nog een matineevoorstelling plaats van Peter Pan in theater de Veluvine in Nunspeet.










