
Wolf valt aan in buitengebied Putten, doodt vier schapen en verwondt er drie
15 januari 2026 om 17:30 Natuur en milieuPUTTEN Hij heeft in een weiland aan de Meskampersteeg vier hoogdrachtige schapen gedood en er drie zo toegetakeld dat ze later door de dierenarts werden geëuthanaseerd. Hobbydierhouder Peter Achterstraat werd in de ochtend van 6 januari gebeld. Een wolf had het op zijn schapen voorzien.
Petronella van het Goor
En dat doet heel veel met hem. Natuurlijk, het zijn schapen, geen huisdieren, geen kinderen, maar toch, het doet flink zeer. ,,Ik houd al bijna veertig jaar schapen. Als je dieren zo lang hebt, dan krijg je daar een band mee.” Van de 19 schapen zijn er nog 12 over. ,,En ook al waren ze flink overstuur, toen ik met het emmertje voer de wei inliep en ze riep, kwamen ze meteen weer naar me toe.”
Maatregelen ten spijt
Toen de wolf zich steeds vaker in Nederland liet zien, volgde Peter alle adviezen van BIJ12 op. ,,Een flexibel wolfwerend raster van 1,20 hoog, voldoende stroom erop. Ik heb zelfs alles nog extra vastgezet met touwen en ben die ochtend nog een keer gaan kijken of er niets verzakt was door de sneeuw, maar alles stond er netjes bij.” En dan toch die wolf. ,,Hij is er gewoon overheen gesprongen.”
De vier schapen die zijn gedood, hadden nog een paar weken te gaan tot ze mochten lammeren. De drie die later zijn afgemaakt, waren ook drachtig. ,,Logisch dat de wolf daarvoor gegaan is,want die waren niet meer zo snel.” Het is een beeld dat hij niet snel van zijn netvlies afkrijgt. ,,Een slachting, de dode schapen lagen door het hele weiland, wel driehonderd meter uit elkaar. Sommige schapen hadden zich klem gelopen in het gaas. Hij heeft ze echt opgejaagd.”
Hij is één van de weinige schapenhouders in de omgeving die nog geen aanval heeft gehad. De maatregelen die provincie en gemeente nemen om vee tegen de wolf te beschermen, is volgens Peter niet genoeg. ,,De wolf moet worden afgemaakt. Allemaal. Er is geen plek in Nederland voor dat dier. In heel Duitsland lopen er minder dan bij ons.” Die mening heeft hij al sinds de wolf zijn intrede deed in Nederland. De aanval op zijn eigen schapen, heeft die slechts versterkt.
Voor nu heeft Peter zijn schapen binnen, maar hij zal ze weer een keer in het weiland moeten zetten. ,,Het wordt te warm voor ze.” Daarbij, het leukste aan schapen houden, is het gedartel van de lammeren in de wei. ,,Dat ga ik niet opgeven voor die wolf.”
Vrijstelling van leges en brief naar provincie
De gemeente Putten zegt niet te weten hoeveel aanvallen van de wolf er in Putten zijn geweest het afgelopen half jaar, omdat zij dat niet bijhoudt, dat doet BIJ12. Ook neemt ze als gemeente geen deel aan de overleggen over de wolf, dat doet de provincie. Wat de gemeente wel doet, is veehouders financieel tegemoet komen door een legesvrijstelling te geven voor het aanleggen van een wolfwerend raster. Wel heeft het college van burgemeester en wethouders meerdere keren bij de provincie haar zorgen geuit over de aanwezigheid van de wolf op Puttens grondgebied. Ook is er afgelopen november een motie breed aangenomen, waarin het college wordt verzocht bij de provincie aan te blijven dringen op onder meer een wolvenvrije zone.















