
Marjolein Backx-Rietbergen gaat graag gluren bij de buren, ‘shoppen bij de Oosterburen is de moeite waard’
9 april 2024 om 09:00 ColumnAfgelopen vrijdag was ik een heerlijk dagje ‘einkaufen’ (lees: shoppen) bij onze Oosterburen. Dat mag u gerust letterlijk nemen, boodschappentassen en pittige boodschappenlijst had ik mee. Dit lijstje stelde ik gedurende weken tot maanden voorafgaande aan mijn Duitse bezoekje zorgvuldig samen.
Het bevat voornamelijk supermarktzaken en drogisterij-artikelen. Want in Duitsland is boodschappen doen, in tegenstelling tot wat de overheid ons doet geloven, (voor heel veel artikelen) aanzienlijk goedkoper. Zeker voor wat de drogisterij artikelen betreft kun je je hart ophalen. Raken wij hier in Nederland van elke 1 + 1 actie al financieel opgewonden, bij onze oosterburen zijn de reclame prijzen van hier al gewoon standaard en veelal nog een stuk goedkoper.
Nu hoor ik u denken: ‘ja, maar de BTW ligt in Duitsland al een stuk lager.’ Klopt maar die 2% verschil maken nauwelijks uit in prijs, de prijs ligt in het algemeen, ver onder de Nederlandse prijzen. Nu beweren de supermarkten alhier dat dit voornamelijk komt door de hoge grondstofprijzen maar dan zouden de grondstofprijzen voor basisproducten in Duitsland ook vergelijkbaar hoog moeten zijn.
Neen, het ligt hoofdzakelijk aan de accijns die in Nederland zo ontzettend hoog is. Ja, alle belastingen en accijnzen hier in Nederland leggen een enorme (onrechtvaardige) druk op onze economie en dus de bestedingsruimte voor de burger. Zo oneerlijk eigenlijk en dan maar spreken over een verenigd ‘Europa’. Luisterend naar menig Nederlandse vakantieganger zouden de boodschappen in Nederland wel eens één van de duurste kunnen zijn in heel Europa.
Nu zult u zeggen: ‘reken je wel de benzine mee die je verrijdt, op weg naar de Duitse supermarkt?’ Zeker wel! Maar als je ruim van te voren met het maken van je boodschappen lijstje, begint om met een lege tank naar Duitsland te rijden, zul je versteld staan van je winst. Want ook voor een liter benzine betaal je in Duitsland zo’n twintig eurocent minder, dus dat scheelt zo vijftien euro op een volle tank. Kijken we dan ook nog naar het supermarkt assortiment voor wat betreft de luxe artikelen, valt er ook het nodige (letterlijk en financieel) te smullen.
Kortom, een aangenaam en lekker uitje zou ik zo zeggen. Enige waarschuwing tot slot, pas op dat u uw zojuist bespaarde kosten niet gelijk weer uitgeeft!
Marjolein Backx-Rietbergen












