
Veluwse schapenhouder wacht met smart op medicijn tegen blauwtong: ‘Huidige situatie is waardeloos’
10 oktober 2023 om 14:00 DierenHULSHORST Er is in Zuid-Afrika een medicijn tegen blauwtong onder herkauwende dieren. Dat is ook in voldoende mate aanwezig. Het wachten is echter op toestemming het medicijn te mogen importeren en dat besluit laat lang op zich wachten.
Ambtelijke molens draaien langzaam, zo zegt Reinard Olthuis. Hij is één van de drie drijvende krachten achter de fokkerij De Trippenmaeker in Hulshorst die het ras Hampshire Down fokken. Van deze fokkerij zijn tot nu toe vijf schapen besmet geraakt waarvan er twee zijn overleden. Eén ram is inmiddels weer dusdanig hersteld dat deze weer de wei is ingestuurd. Tot nu toe wordt ervan uit gegaan dat een dier niet voor de tweede keer slachtoffer wordt van de Knut die de ziekte overbrengt. De fokkerij beschikt over vijfentwintig moederdieren, vijf tot tien dekrammen en nog wat ooilammeren voor eigen fok. De geboren lammetjes worden verkocht door geheel Nederland. Onder de dieren bevindt zich een moederdier dat recent nog bekroond is tot beste van ons land. Tot nu toe is het dier gevrijwaard van blauwtong tot opluchting van de eigenaren.
SCHADE BLAUWTONG
Indien blauwtong uitbreekt moet dit gemeld worden bij de dierenarts. Het virus kan iedere herkauwer treffen, ook runderen, alpaca’s en herten. Runderen gaan er veelal niet aan dood, al is dit nooit helemaal uit te sluiten, zo zegt Olthuis. De schade is wel groot, omdat zieke dieren geen melk geven. Het verlies voor de schapenhouders is enorm. Berekend is dat eind oktober de schade is opgelopen tot 2,7 miljoen euro. Tot het medicijn er is valt er weinig meer te doen dan de dieren zo goed mogelijk te behandelen, zoals zacht voedsel en zorgen voor voldoende water. Gedwongen voeren kan ook schade opleveren.
We zitten met smart te wachten op het medicijn en dan wringt de wetenschap dat het er wel is
MEDICIJN BLAUWTONG
Olthuis hoopt dat het medicijn snel wordt toegelaten. Nadeel is, zo geeft hij aan, dat de ziekte nu alleen nog in Nederland en Italië heerst. Het op de markt brengen van een medicijn is daarvoor veelal niet aantrekkelijk voor de farmaceutische industrie. De zieke dieren hebben vooral last van de gewrichten in de poten, wonden en de tong. De zieke dieren worden op stal gezet, de gezonde dieren blijven in de wei. Olthuis zegt dat het wel verstandig is gebruik te maken van hooggelegen gronden. De mug gedijt vooral in vennen en poelen met stilstaand water. Verlies van een schaap wordt volgens hem onderschat. Maar er gaat een foklijn verloren waaraan misschien al wel tien jaar wordt gewerkt.
De fokkerij in Hulshorst heeft een ram gehaald in Ierland en dat kost volgens Olthuis voldoende. Zolang het medicijn er niet is, helpt alleen het zakken van de temperatuur. Het idee is dat onder de zes graden de Knut niet actief is. Bij vorst al helemaal niet, maar het is dan afwachten wat er gebeurt wanneer de lente aanbreekt. Een vorige besmetting duurde twee jaar. Schapenhouders zijn niet verzekerd en daarom draaien ze volledig op voor alle schade. Een vergoeding van de overheid is er niet. ,,De huidige situatie is waardeloos. We zitten met smart te wachten op het medicijn en dan wringt de wetenschap dat het er wel is.”












