
Bingo en braderie in de aula; winterfair voor Stichting Phoneo op Groevenbeek
18 december 2025 om 10:00 MaatschappelijkPUTTEN Alle vierdeklassers van de theoretische leerweg hebben keihard gewerkt aan de Winterfair, die 11 december in de aula van Groevenbeek Putten werd gehouden.
Petronella van het Goor
Van de versiering tot de PR en van de bingo tot het contact met sponsoren, alles werd door de leerlingen gedaan. ,,De docenten kwamen met het idee van een winterfair, maar wij hebben als vierdeklassers alles geregeld”, zeggen Fiene, Sara, Lelie en Meike.
Fiene en Meike waren verantwoordelijk voor de PR. Anderen legden bijvoorbeeld het contact met sponsoren, verzorgden de aankleding of runden het restaurant.
JACHTSEIZOEN EN JEUGDKELDER
Het organiseren van een winterfair is onderdeel van het vak PGB, een praktijkgericht programma waarin de vierdeklassers leren hoe je ‘iets op poten zet’. ,,We hebben het afgelopen jaar al een jachtseizoen georganiseerd en een jeugdkelder in Stroud”, zeggen de meiden. Het organiseren is leuk, maar de spanning van de dag zelf, is het leukst.
Voor de individuele bijdrage aan al die evenementen krijgen ze een cijfer. Het gemiddelde van al die cijfers, is het uiteindelijke examencijfer. Of de winterfair een voldoende is, hangt van verschillende factoren af. ,,Het ziet er allemaal fantastisch uit wat de leerlingen hebben gedaan, maar de opkomst en het eindresultaat, is natuurlijk ook heel belangrijk”, zegt meneer Donker, docent Engels en PGB.
Aan de inzet zal het niet liggen. Er zijn zelfs Australiers door Sara persoonlijk uitgenodigd. ,,Ik heb ze verteld over een ‘typische Nederlandse kerstmarkt’ en dat ze dat niet mogen missen”, zegt ze lachend.
OBERHAUSEN
Ze vinden het een leuk vak, PGB. Vooral omdat het overal in meegenomen wordt. “Twee weken geleden gingen we met de klassen Duits en Aardrijkskunde een dag naar Oberhausen, naar de grote kerstmarkt in het centrum, om inspiratie op te doen voor onze eigen winterfair”, zegt Meike. Helaas was dat niet voor iedereen weggelegd. ,,Ik kon niet mee, want ik heb vorig jaar zowel Duits als Aardrijkskunde laten vallen”, aldus Sara.
PHONEO
Alle opbrengsten gaan naar het goede doel, Stichting Phoneo. De opbrengsten van het eten uit het winterrestaurant, de bingokaartjes, het rad van avontuur en alles van de braderie, gaat daar naar toe. ,,Voor de braderie hebben we veel dingen zelf gemaakt. Soms ook besteld en dan proberen we die met winst te verkopen”, aldus Fiene.
Stichting Phoneo is in 2001 opgericht door Ronald en Pauline Wolthuis, inmiddels werken er 22 mensen fulltime voor de stichting. Phoneo helpt de allerarmsten in Roemenië.
Groevenbeek Putten zamelt daar het hele jaar door geld voor in. ,,We zamelen bijvoorbeeld alle lege blikjes in en dat gaat ook elk jaar naar Phoneo.”














